Застосування орнаменту в інтер'єрі: правила та модні візерунки

Визначаємося з малюнком і створюємо гармонійні поєднання.

Сьогодні, коли дизайн прагне до простоти і лаконічності, здається, що питання про актуальність візерунків давно зняте. Які квіточки та завитки можуть бути в мінімалістичному інтер'єрі? Однак орнамент – важливий помічник дизайнера. При продуманому застосуванні він відкриває безліч можливостей: оживляє обстановку, задає настрій, підтримує баланс кольорів і форм, змінює геометрію приміщення. Розглянемо, як розставити правильні акценти за допомогою малюнків та органічно вписати їх у різні стилі.

Баланс орнаменту і фону

Це перше і найважливіше правило. Орнамент в дизайні кімнати ніколи не існує окремо. Йому потрібне тло, яке робитиме його виразним і підтримуватиме загальну концепцію. Для фону зазвичай використовують спокійні, пастельні відтінки – із самого малюнка чи наближені до них. Якщо ви в пошуках сміливих декоративних рішень, вибирайте контрастні кольори.

Оригінально виглядають малюнки на стелі. Фоном для них служать стіни, оформлені в нейтральній колірній гамі. Ключову роль відіграє ракурс і орієнтація орнаменту. Подбайте про те, щоб при вході до приміщення людина могла охопити візерунок повністю і зрозуміти його логіку.

А ось ненав'язливі, ледь помітні візерунки в інтер'єрі можна використовувати і без фону, по всій поверхні стін.

Поєднання кількох орнаментів

Щоб поєднати кілька мотивів у одній кімнаті, важливо знайти між ними спільні риси. Таким спільним фактором переважно є колір. Поєднуйте геометрію та анімалістичні принти, квіти і смужки – завдяки повторюваним відтінкам композиція вийде цілісною та гармонійною. До речі, краще комбінувати саме різні за характером візерунки.

Порада: У поєднаннях має бути домінанта та її компаньйони. Визначте основний малюнок і доповніть його більш нейтральними кольорами, лініями та текстурами.

Базові правила

Коротко пройдемося по інших нюансах, які потрібно врахувати:

 • Фрагментарність. «Активні» орнаменти на всіх 4 стінах втомлюватимуть очі і навіть дратуватимуть. Їх варто використовувати акуратно і фрагментарно, наприклад на одній акцентній стіні. Продумайте, які предмети стоятимуть поруч, і як вони поєднуватимуться з фоном за формою та забарвленням.
 • Пропорції. Крупні принти у тренді, але вони повинні відповідати розмірам приміщення. Великі геометричні фігури, тропічні мотиви, птахи та квіти візуально зменшать і без того маленьку кімнату. Раппорт – це базовий елемент орнаменту, фрагмент, що повторюється. Оптимальна кількість раппортів по висоті приміщення – 4-5. Бажано не обрізати їх, щоб не виникало відчуття незавершеності.
 • Рівновага. Збалансуйте візерунок нейтральним однотонним фоном, а великий малюнок – більш дрібним і витонченим. Комбінуйте не більш ніж 4 орнаменти і дотримуйтеся єдиної стилістики.
 • Топ-5 популярних орнаментів в інтер'єрі

  Найпопулярніші орнаменти залишаються незмінними вже багато років. Лінії, точки, зигзаги, етнічні мотиви – вони задають певний настрій і змінюють площину до невпізнання. Розглянемо їх детальніше.

  Дамаск

  Назва говорить сама за себе: східний орнамент в інтер'єрі створює відчуття розкоші та вишуканості. Це симетричний, ритмічно повторюваний рослинний візерунок переважно із 2 кольорів – фону і самого зображення. Він зустрічається у класичних і барокових інтер'єрах, а також в еклектиці і бохо. Дамаск виник із геральдики і саме тому за формою, стилістикою та великою кількістю золота і срібла так нагадує старовинний герб.

  Зверніть увагу: Дизайнери радять застосовувати дамаск дуже акуратно та дозовано, наприклад для оформлення акцентної стіни, ніші, текстилю.

  Скандинавський

  Скандинавські мотиви (сніжинки, олені, птахи в наївному графічному зображенні) передають особливий колорит північних країн. Вони асоціюються зі щасливим новорічно-різдвяним періодом. Це відмінне рішення для тих, кому хочеться привнести у своє життя більше свята. Колористика зазвичай однакова: біле або чорне тло + до 4 яскравих кольорів (синій, червоний, зелений, жовтий). Такі принти зустрічаються на текстилі, шпалерах, керамічній плитці.

  Аргайл

  Дво- або триколірна мозаїка з ромбів, яку ми звикли бачити на чоловічих светрах і жилетках, в інтер'єрі виглядає ще яскравіше. Візерунок має шотландське походження та пов'язаний із традиційною для цього регіону клітинкою. Завдяки ритмічності і використанню суміжних відтінків він створює ілюзію багатошаровості, глибини та візуально розширює простір. Таким чином можна оформити акцентну стіну, окремі елементи меблів і декору. Рішення підходить для дитячих кімнат, де малюк буде з цікавістю розглядати різнобарвні ромбики.

  Візерунок можна використовувати у спрощеному варіанті або доповнити характерними пунктирними лініями.

  Зигзаг

  Зигзаги – це безпрограшна класика. Завдяки простоті й універсальності вони популярні вже багато десятиліть. Ламані лінії теж використовуються для створення різних оптичних ілюзій. Найпоширеніший варіант – це двоколірне оформлення. Зустрічаються і більш складні інтерпретації, зокрема різнокольорові «ялинки».

  Текстиль, оббивка м'яких меблів, кухонні фартухи, підлогове покриття та посуд – зигзаги підходять для всього. Їх часто можна побачити у скандинавському та ретро стилі, ар-деко, оформленні дитячих кімнат.

  Бджолині соти і риб’яча луска

  Це гармонія міського стилю та природи. Принти ненав'язливо втілюють природні мотиви у квартирі або будинку. Соти, або повторювані багатогранники, стали характерною рисою скандинавських і лофтових інтер'єрів, ар-нуво та ар-деко. Сфера застосування широка: керамічна плитка, настінні полиці і дзеркала, текстиль, декоративні панно тощо.

  Луска теж виникла на перетині геометрії та природних малюнків. Вона популярна в ретро-стилі та часто фігурує в оздобленні ванних кімнат і кухонних фартухів.

  Гусяча лапка, пейслі, ікат, квітковий орнамент в інтер'єрі – існує ще безліч цікавих візерунків. Ми розглянули лише найпоширеніші, які можуть надихнути вас на подальші пошуки.

  Підсумки

  Незважаючи на мінімалістичні тенденції, орнамент залишається затребуваним дизайнерським інструментом. Він здатний до невпізнання перетворити приміщення, візуально збільшити його, розставити акценти і виділити функціональні зони. В його основі – ритм і динаміка, тому інтер'єр ніколи не буде нудним та одноманітним. Головне дотримуватися пропорцій і балансу кольорів. Підкресліть свою індивідуальність у кожній деталі!